Su / Atıksu Otomasyonu

Areskom İletişim Sistemleri

Temiz su, günümüz toplumlarının olmazsa olmaz gereksinimlerinden biridir. Ayrıca yüksek nüfusa sahip modern şehirlerde kirli / atık su da doğayı korumak ve hastalıkların oluşmaması için hızlı ve verimli bir şekilde proses edilmelidir.

Modern su işleme ünitelerinin / depolarının ve toplama / dağıtım sistemlerinin tamamı kesintisiz bir şekilde günde 24 saat, haftada 7 gün ve yılda 365 gün kusursuz çalışmalıdır. Bu sebepten tüm bu prosesi başından sonuna kadar yönetim Kontrol-Otomasyon SCADA sistemlerinin haberleşmesinin esnek ve tam anlamıyla otomatik yedekli ( Resilient ) olması gerekmektedir. Bu anlamda çoğunlukla Ethernet network haberleşme altyapısı ile kablolu ( her tipten bakır, fiber )  ve kablosuz media ortamlarını kullanabildiği gibi her türden Network / Telekomünikasyon teknolojilerini ( ADSL, VDSL, SHDSL, GSM, GPRS, 3G, HSPA gibi ) de kullanabilmelidir.

Su SCADA sistemlerinin internet üzerinden uzak erişim gereksiniminden dolayı bilgi/internet güvenliği açısından gerekli güvenlik teknolojilerini ( Firewall, Cyber Security ) kullanmaları gereklidir.

Arama