WESTERMO LYNX Kompakt Endüstriyel Yönetilebilir Ethernet Switch – Otomasyon Kasım 2015

Yazımızın Aslına Ulaşmak İçin Buraya Tıklayınız – Otomasyon Kasım 2015

Türkiye’de ARESKOM tarafından temsil edilen ve AR-GE&Mühendislik&Üretim gibi tüm aşamaları İsveç’te 45 yılı aşkın zamandır gerçekleştirilen, “Endüstriyel Veri Haberleşmesi, Endüstriyel Network, Endüstriyel Ethernet” ürünleri üreticisi olan WESTERMO “Robust Industrial Data Communications – Made Easy“ temel konsepti ile; yakın zamanda “ Mission Critical Networks “ ler için “ Edge Network Solution “ çözümlerini sektöre sunmuştur.

Westermo’nun “Edge Network Solutions” çözümleri; Ulaşım ( Araç Üstü Tren vb. Uygulamaları, Ray Hattı Uygulamaları ), Petrol ve Gaz, Enerji, Su ve Atıksu, Gemi İnşa ve Marine, Fabrika ve Endüstriyel Otomasyon, Petro-Kimya, Madencilik ve bunun gibi birçok sektörlerde kullanım alanı bulmaktadır.

Westremo’nun 5 yıl üretici garantisi verdiği ürün gamı;

– Endüstriyel Ethernet Switchler

– Endüstreiyel Ethernet Uzatıcılar ( Point to Point, Daisy-Chain, Ring, vb. )

– Endüstriyel Routerlar ( ADSL, VDSL, 3G&4G, vb. )

– Endüstriyel Çeviriciler ( RS-232/422/485, Ethetnet Media, vb. )

– Endüstriyel Modemler ( Fiber-RS/232/422/485, PSTN, ISDN, Leased Line, vb. )

– Endüstriyel RS-232/422/485 İzolatörler, Tekrarlayıcılar

– …

Cyber security konusundaki gelişmiş özellikleri ile Legacy networklerin günümüzün TCP/IP Ethernet networklerine entegrasyonu için kullanılmaktadır.

Westermo ürünleri; Galvanik izolasyon, Surge&Transient protection, Power supply yedeklilik, -40 C / +70 C Çalışma sıcaklık aralığı, IP-40 koruma standatı, yüksek MTBF ( LYNX switchler için yakaşık 500.000 saat ) gibi genel özelliklere sahiptir.

Westermo’nun “Edge Networks Solutions” çözümlerinin temel bileşenlerinden biri olan LYNX serisi Endüstriyel Ethernet Switchler; ebatları itibari ile sektördeki en kompakt ürünlerden biri olarak tek bir kutuda hem Layer2 switch, hem Layer3 router hem de device server ( RS-232/422/485 ) özelliklerine sahiptir.

Ayrıca LYNX serisi Endüstriyel Ethernet Switchler, sektördeki en düşük enerji tüketimine sahip ürünlerden biridir..

Endüstriyel uygulamalarda kabinetlerdeki ve kurulum yapılacağı fiziksel lokasyondaki alan azlığı ve eksikliği cihaz ebatlarının önemini daha da arttırmaktadır.

Lynx Endüstriyel Ethernet Ring Switchler; gelişmiş Layer2 Switch özelliklerine ilave olarak Layer3 yönlendirme özelliklerine sahiptir. Ayrıca VRRP, NAT, port yönlendirme, Firewall, IPSec VPN gibi yine Layer3 gelişmiş gu¨venlik özelliklerini de desteklemektedir.

Sektördeki en hızlı ring yedekleme teknolojisi olan FRNT desteğinin yanı sıra STP/RSTP gibi özellikleri de desteklediğinden diğer u¨reticilerin u¨ru¨nleri ile de uyumlu çalışabilir. Cihazın 64 adet VLAN desteğine ek olarak IGMP trafik gözetleme özelliği de bulunmaktadır. Lynx serisi Endüstriyel Managed Switchler, hem Web ara yu¨zu¨ ile hem de CLI ile yapılandırılabilir.120 km’yekadar fiber desteği söz konusudur. Yedekli DC enerji besleme girişi olan cihaz, -40 ila +70°C çalışma sıcaklık aralığı ve IP40 koruma sınıfı ile zorlu şartlarda rahatlıkla kullanılabilir.

10 ayrı alt model bulunmaktadır. 5 adedi L2/L3 Routing destekli ve diğer 5 adedi ise sadece L2 özelliklerine sahiptir. Ayrıca bu 10 alt modelin her birinin ATEX uyumlu modelleri de bulunmaktadır ( Şekil-6 )

Westermo Endüstriyel Managed Ethernet Switch Genel Özelliklerinden Bazıları (Modele bağlı olarak):

– 4 veya 8 port 10/100Base-T

– 2 adet Gbit SFP Port ( 120 Km’ye kadar 100-FX veya 110 Km’ye kadar 1000-FX )

– 1 veya 2 adet Seri Port ( RS-232 / RS-422 / RS-485 ) ( VirtualCOM, Dual TCP, Modem Replacement, Modbus Gateway, … )

– Konfigürasyon yedeklemek, yüklemek ve başlatmak için USB port

– Dijital I/O

– En hızlı ring iyileştirme – FRNT – teknolojisi ( yükten bağımsız olarak, 200 switch’e kadar maksimum 20ms de iyileştirme )

– IPsec VPN ile site-to-site güvenli iletişim sağlar. İlave bir VPN routera gerek duymaz.

– Statik IP Routing, Dinamik IP Routing ( RIP v1/v2, OSPF ), VRRP

– Sağlam kasa, IP40 koruma ve çevre sınıfı, –40 ila +70°C çalışma sıcaklık aralığı, DIN ray

– 500.000 saat MTBF ( MIL-HDBK-217Ks standartına gore )

– Düşük enerji tüketimi, kompakt ebetlar, çift 19 – 60 VDC enerji besleme

-Endüstriyel EMC, şok ve vibrasyon testleri

– CLI, Telnet, Web arayüzü ile yönetim

– WEB arayüzünden basitçe ayarları yapılabilir, her hangi bir yazılım yüklenmesine gerek yoktur.

– Yazılım güncellenmesi WEB arayüzünden yapılabilir.

– SNMP, Syslog, …

– 64 VLAN, IGMP Snooping, LACP, Link aggregation, IEEE 802.3ad/802.1AX, IEEE 802.1X

– QoS 4 priority queues

– Firewall, DMZ

– …

Yedeklilik açısından STP/RSTP ve FRNT ring protokollerine ilave olarak FRNT Ring Coupling, Multiling Dual Homing desteği de mevcuttur ( Şekil-7,8,9 )

Ring topoloji ve sunduğu esneklik olanakları açısından;

Yukarıdaki sol taraftaki resim; Hem RS-232, hem RS-485 hem de RJ-45 Ethernet arayüzlü otomasyon cihazlarının ring oluşturmasını ve başka bir Remote lokasyondaki cihaz veya Endüstriyel Networke VPN ile internet üzerinden güvenli bir şekilde bağlanmasını ve veri haberleşmesi yapmasını göstermektedir.

Yukarıdaki sağ taraftaki resim ise; maliyet ve ihtiyaç kapsamından ring veya atlamalı ( daisy-chain ) bağlantılarda her türlü media alternatifinin beraber kullanılabileceğini göstermektedir ( Single Mode

Fiber, Multi Mode Fiber, 100 Mbps, 1000 Mbps, 2/10/20/40/80/120 Km, Bi-di ( tek kıl fiber ) veya normal fiber ( 2 Kıl ), Cat Bakır kablo gibi )

Westermo’nun ücretsiz bir tool u olan WeConfig sayesinde cihazlar Web arayüzü üzerinden kolayca konfigüre edilebilir, konfigürasyon değişikliği yapılabilir, firmware upgrade leri topluca yapılabilir. Config dosyaları alınabilir ve yüklenebilir. ( Şekil-11 )

Benzer ürün ve yazılar

Arama