” Endütriyel Bluetooth Seri ( RS-232 / RS-485 ) ve USB Adaptörleri ” Endüstri Dünyası Mart 2016 sayısı

Türkiye’de ARESKOM’un temsilciliğini yaptığı SENA SENA marka, SD1000 serisi bluetooth RS-232/RS-485/USB adaptörlerin temel kullanımı otomasyon cihaz ve ekipmanlarına (PLC, HMI, I/O vb…) uzaktan erişim ve yönetimdir. Parani Bluetooth Seri ürünlerinde; Bluetooth 1.2/2.0 Protocol Stack ( “AFH – Adaptive Frequency-hopping spread spectrum” içeren), ücretsiz yazılım konfigürasyon desteği, eşleştirme özelliği (pairing buton ile yapılan eşleştirme sonrasında, cihazlar kapatılsa bile, sonrasında her defasında otomatik veri haberleşmesi sağlanmaktadır) ve esnek güç kaynağı/enerji besleme seçenekleri gibi gelişmiş özellikler bulunur.

Sena’nın Parani marka Bluetooth Access Point’i, 28 adede kadar Bluetooth cihazı 10/100 Base-T Ethernet ağlarına bağlanmasını sağlar. Sena’nın Bluetooth USB Adaptörleri; standart Bluetooth USB adaptörlerine göre daha uzun mesafede haberleşme imkanı sağladığından, endüstriyel ve özel uygulamalar için uygundurlar. Genelde kullanım alanları olarak; IT/Telekom, Parekende/POS, Endüstriyel Otomasyon, Bina Otomasyonu ve Medikal/Hastane Otomasyonu sayılabilir. SD1000 ( RS-232 ) ve SD1100 ( RS-422 / RS-485 ) Bluetooth Seri adaptörleri standart antenleri ile 100 metre haberleşme yapmakla birlikte, opsiyonel antenler ile haberleşme mesafesi 1000 metreye çıkabilmektedir. SD1000U ( USB ) Bluetooth USB adaptör ise standart anten ile 300 metre haberleşme yapmakla birlikte, gene opsiyonel antenler ile haberleşme mesafesi 1000 metreye çıkabilmektedir.

Bluetooth, kısa mesafe kablosuz haberleşme için bir açık spesifikasyondur. Global olarak kullanılabilir olan 2,4 GHz ISM bandı frekansını kullanarak kısa mesafeli radyo bağlantısı ile veri iletmekte ve almakta kullanılır. Endüstriyel BLUETOOTH haberleşmede genelde ürünler 4 grupta toplanır: Bluetooth Seri Adaptörler, OEM Bluetooth Seri Modüller, Bluetooth Access Point ler ( Erişim Noktaları ), Bluetooth USB Adaptörler. Genel özellikleri arasında Bluetooth özelliği v2.0 + EDR vardır. RS232 / RS422 / RS485 haberleşmesinde seri kablo gereksinimini ortadan kaldırır ve transparant seri haberleşme sağlar. 4 adet’e kadar eşzamanlı bağlantı desteği sunar.

Basic Transmit Power : Max. +18dBm, EDR Transmit Power : Max. +6dBm’dir. Alım hassaslığı : -88dBm(0.1%BER)’dir. SPP(Serial Port Profile) Bluetooth profillerini destekler. Laptop, PDA vb. bluetooth özellikli cihazlar ile karşılıklı çalışabilir. Ürünün üzerinde bulunan dip switchlerin ve eşleştirme butonunun sayesinde, otomatik ve yazılıma ihtiyaç duymadan konfigürasyon desteği sağlar. Windows tabanlı yazılım (ParaniUpdater) ile firmware güncelleme desteği sunar. Çalışma mesafesi ( Açık alanda ) : Normal olarak 100 metre, opsiyonel yüksek kazançlı antenler ile 1000 metreye kadardır. Kolay kullanımlı windows konfigürasyon uygulaması mevcuttur. Kurulumu basit ve kolaydır. (ilave bir sürücü yazılımına ihtiyaç duymaz)

Benzer ürün ve yazılar

Arama