” Makine Üreticileri Uzak Erişim İle Bir Adım İleride ” Otomasyon Haziran 2014

Yazımızın Aslına Ulaşmak İçin Buraya Tıklayınız – Otomasyon Haziran 2014

Areskom Ltd, Endüstriyel Data Haberleşmesi / Endüstriyel Ethernet konusunda dünya lideri üreticilerden biri olan Westermo’nun ülkemizde çözüm sağlayıcısı ve distribütörü olarak faaliyet göstermektedir,

Kısaca Areskom; 2004 yılında faaliyetine başlamış olup, Endüstriyel Ethernet / Endüstriyel Data Haberleşmesi teknolojilerinde dünyadaki gelişmeleri ve trendleri ülkemizdeki kurumların ihtiyaçları ile birleştirerek pazara sunmaktadır.

Kısaca Westermo; 1975 yılında faaliyetine başlayan Westermo İsveç’li bir Endüstriyel Data Haberleşme / Endüstriyel Ethernet ürünleri üreticisidir.

WESTERMO, Endüstriyel Data Haberleşmesi / Endüstriyel Network alanında geniş ürün yelpazesine sahiptir;

Westermo Uzak Erişim Ürünleri ile Uzaktan Makina Yönetimi;

Ülkemizde Makina üretimi son yıllarda artarak gelişmekte ve uluslararası alanda söz sahibi Makina üretimi yapan şirketlerimizin sayısı giderek artmaktadır. Ülkemizde üretilen makinalar hem dünyanın hem de ülkemizin dört bir yanında kullanılmaktadır.

Özellikle akıllı kontrol ve dahili otomasyon sistemleri ( donanım ( PLC, vb… ) ve yazılım olarak ) entegre edilmiş, gelişmiş özelliklere sahip makinalara uzaktan erişim imkanı makina üreticilerine rekabette avantajlar ( marka imajının olumsuz etkilenmemesi, satış sonrası servis maliyetlerinin düşürülmesi, ortaya çıkan teknik problemlerin hızlı bir şekilde tespiti ve/veya giderilmesi, vb… ) sağlamaktadır.

Uzak erişim; PLC ve benzeri otomasyon sistemleri içeren Makine ve Üniteler için hayati önem taşımaktadır. Coğrafi olarak hem ülkemizde hem de yurtdışında uzak lokasyonlara kurulan bu Makine ve Ünitelere satış sonrası servis önemli maliyet kalemlerinden birini oluşturmakla birlikte, Makine ve Ünitelerin çalışmamasından kaynaklı üretim kaybı asıl önemli konu olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu noktada, yerinde teknik servis ihtiyacını minimize edecek çözüm “Uzak Erişim” olmaktadır.

PLC veya benzeri otomasyon sistemlerine “UZAK ERİŞİM” ile bağlanarak, arıza tespiti, arıza sebebi, arızanın giderilmesi, yerinde teknik servis gereksiniminin olup olmadığı, logların takibi, yazılım güncellemeleri, konfigürasyon değişiklikleri vb. işlemler yapılabilmektedir.

Aynı zamanda satış sonrası destek departmanlarında çalışan mühendis ve teknisyenler, uzak erişim teknolojileri sayesinde ofiste, evde yada başka bir müşteriye servis vermek amaçlı olarak çıktığı seyahat kapsamında uzak lokasyonlarda olsa bile uzak sunucu ve/veya dizüstü bilgisayarları vasıtası ile teknik problemlere rahatlıkla müdahale edip çözüm üretebilmekteler.

Uluslarası global makina üreticilerinin istatistiki verileri kapsamında; yaklaşık %75 civarında yerinde (müşteri lokasyonunda) servisin aslında gereksiz olduğunu, uzaktan erişim yöntemleri ile giderildiğini göstermektedir.

Makinalara uzaktan erişimi gerekli kılan teknik sebeplerden bazıları;

– Arıza veya çalışma rejimlerinin tarihçesinin ( log larının ) tutulması veya takip edilmesi

– Arıza sebeblerinin tespiti

– Yazılım güncellemerinin yapılması

– Yazılım problemlerinin ( bug ların ) takibi ve giderilmesi

Makinalara uzaktan erişimde kullanılması gereken ürünün tespitindeki kriterlerden bazıları;

– Uzak bağlantı hızı ( bantgenişliği ) ihtiyacı nedir?

– Ne kadar sıklıkla / periyot ile uzak bağlantı yapılacak?

– Uzak bağlantı yapılacak ünitenin/sistemin arayüzü ( RS-232 / 422 / 485, Ethernet, vb… ) nedir?

– Uzak bağlantı yapılacak lokasyonda birden fazla makina bulunuyor mu?

– Uzak bağlantı yapılacak lokasyon coğrafi olarak, karasal ( PSTN, ADSL, VDSLvb… ) veya mobil (GSM, GPRS, 3G, vb… ) uzak erişime mi uygun?

Makinalara uzak erişim yöntemleri ve teknolojilerinden bazıları;

– Analog telefon şebekesi ( PSTN )

– Sayısal telefon şebekesi ( ISDN )

– Karasal telekomünikasyon şebekeleri ( Noktadan Noktaya ADSL veya ADSL / VDSL İnternet )

– Mobil telekomünikasyon şebekeleri ( GSM, GPRS, EDGE, 3G, HSPA, vb… )

Makinalara uzak erişimde neden Westermo’nun Endüstriyel Ürünleri kullanılmalı;

– Makina üreticilerin uzak erişimi için dünya çapında lider üretici olması

– Aynı amaçlı dünya üzerinde 100.000 lerce ürün halihazırda kullanılıyor

– Galvanik izalosyon özelliği ( toprak referans farklılıklarından kaynaklı problemler için )

– Transient protection özelliği ( aşırı akım, aşırı gerilim, vb… etkilere karşı koruma )

– Yüksek vibrasyona karşı dayanıklılık

– Zor dış ortam koşullarında çalışabilirlilik ( toz, nem, aşırı sıcak ve soğuk, vb… )

– Elektromanyetik girişimlere ( interference ) karşı koruma

– Tak, çalıştır, kolay konfigürasyon özelliği

– Uzak bağlantı / haberleşme güvenliği kriterleri ( şifre, kriptolama, VPN, vb… )

Yukarıda belirtilen kriterler kapsamında Westermo; hem geniş ürün yelpazesi ile hem de 35 yılı aşkın süredir dünya çapında 100.000 lerce uzak erişim ürününün kullanılması ile makina üreticileri için en doğru Endüstriyel Data Haberleşme ürünleri üreticisidir.

WESTERMO ÜRÜNLERİ İLE UZAK ERİŞİM YÖNTEMLERİ ve UYGULAMA ÖRNEKLERİ;

Westermo Falcon ADSL / VDSL Router:

VDSL2 teknolojisi sayesinden 100 Mbit/sn’ye kadar çift yönde veri haberleşme imkanı bulunan Sektördeki ilk genişbant router olan Falcon, yüksek hızda bağlantı ihtiyacı duyulan makinalar için en ideal uzak erişim ürünlerinden biridir. VDSL hizmeti olmayan lokasyonlar için ADSL olarak ta çalışabilmektedir.

Aşağıdaki çizimde de görüldüğü üzere; Coğrafi olarak birbirinden uzak lokasyonların VDSL veya ADSL üzerinden yüksek hızla ve güvenli ( aradaki bağlantı IPSEC VPN denilen kriptolanmış bir tünel yöneti ile yapılmaktadır ) bir şekilde yapılmaktadır.

Westermo Falcon VDSL / ADSL router üzerinde 4 adet Layer 3 özellikli Ethernet portu ve 1 adet RS-232 seri arayüz bulunmaktadır. Dolayısı ile 4 adede kadar Ethernet arayüzlü cihaz veya sistem bağlayabildiğimiz gibi 1 adet te RS-232 seri arayüzlü bir cihaz veya sistem de bağlayabiliriz.

Şekildende görüldüğü gibi, istenirse Makina ve/veya Ünite’yi bir veya birden fazla IP Kamera sistemi ile gözlemleyebiliriz.

 

Westermo Falcon VDSL2 / ADSL Routerlar ile coğrafi olarak birbirinden uzak lokasyonlardaki ( Örnek olarak Merkez İstanbul uzak lokasyon Kayseri olabilir ) Makine ve Otomasyon sistemleri güvenli bir VPN tüneli ile veri haberleşmesi sağlanmaktadır.

Westermo MRD-310/330 3G Router:

3G ( HSPA ) teknolojisi sayesinde Mbit/sn’ler mertebesinde ( 14,4 Mbit/sn indirme / 5,76 Mbit/sn gönderme ) çift yönde veri haberleşme imkanı veren Westermo MRD-310/330/350 routerlar, yüksek hızda bağlantı ihtiyacı duyulan makinalar için en ideal uzak erişim ürünlerinden biridir. 3G hizmeti olmayan lokasyonlar için EDGE veya GPRS olarak ta çalışabilmektedir.

Aşağıdaki çizimde de görüldüğü üzere; Coğrafi olarak birbirinden uzak lokasyonların GPRS / 3G üzerinden yüksek hızla ve güvenli ( aradaki bağlantı IPSEC VPN denilen kriptolanmış bir tünel yöneti ile yapılmaktadır ) bir şekilde merkezdeki Westermo Falcon ADSL / VDSL Routera ( SERVİS MERKEZİ ) haberleşme yapılmaktadır.

Westermo MRD router üzerinde 2 adet Ethernet portu ve 1 adet RS-232 seri arayüz (MRD-330’da 3 adet RS-232 arayüz bulunmaktadır ) bulunmaktadır. Dolayısı ile 2 adede kadar Ethernet arayüzlü cihaz veya sistem bağlayabildiğimiz gibi 1 adet te RS-232 seri arayüzlü bir cihaz veya sistem de bağlayabiliriz.

Şekildende görüldüğü gibi, isternirse Makina ve/veya Ünite’yi bir veya birden fazla IP Kamera sistemi ile gözlemleyebiliriz .

Westermo Falcon VDSL2 / ADSL Router ve Westermo MRD-310 / 330 GPRS / 3G Routerlar ile coğrafi olarak birbirinden uzak lokasyonlardaki ( Örnek olarak Merkez İstanbul uzak lokasyonlar Türkiye içinde Denizli ve Gaziantep olabileceği gibi Türkiye dışında herhangi bir ülke de olabilir ) Makine ve Otomasyon sistemleri güvenli bir VPN tüneli ile veri haberleşmesi sağlanmaktadır.

Westermo ED-210 PSTN / Ethernet Router:

Üzerinde dahili V.34 Telefon modem entegre edilmiş 4 Ethernet portlu bir routerdır. Aşağıdaki şekilde 4 ayrı Ethernet arayüzlü cihazın Westermo ED-210 Ethernet Routerına bağlı olduğu ve PSTN / Telefon şebekesi üzerinden Yönetim Merkezine bağlı olduğu görülmektedir.

Westermo ED-210 PSTN / Ethernet Router ile coğrafi olarak birbirinden uzak lokasyonlardaki ( Örnek olarak Merkez Ankara uzak lokasyon ise Gebze olabilir ) Makine ve Otomasyon sistemleri PSTN / Telefon şebekesi üzerinden Yönetim Merkezi ile veri haberleşmesi sağlanmaktadır.

Westermo Telefon ( PSTN / ISDN ) ve GSM Modemler ile genel uygulamalar:

Westermo TD-36 PSTN / Telefon Modem :

Westermo TDW-33 PSTN / Telefon Modem :

Westermo IDW-90 ISDN / Telefon Modem :

Westermo GDW-11 GSM / GPRS Modem :

Yukarıdaki uygulamada; Uzak lokasyonlardan birindeki Makine GSM / GPSR Modem ile diğer uzak lokasyondaki Makine ise PSTN ( Telefon ) Modem ile Servis Merkezine bağlanmaktadır. Servis Merkezi ise ISDN servisi ile bağlıdır ( Ülkemizde ISDN servis her yerde mümkün olmadığından istenirse PSTN/Telefon Modem veya GSM modem Servis Merkezinde kullanılabilinir ).

Benzer ürün ve yazılar

Arama