VDSL-ADSL Nedir?

Falcon VDSL / ADSL Router tam olarak endüstriyel uygulamalar için tasarlanmistir;

– Genis çalisma sicaklik araligi ( -20 ºC ila +60 ºC )
– DIN raya montaj
– Yedekli DC enerji beslemesi
– IP40 dis / zorlu ortam kullanilabilirlik standarti
– Yüksek yasam ömrü ( MTBF olarak 10 yildan fazla )
– Endüstriyel EMC seviyelerinde çalismak üzere tasarim
– 4 adet Ethernet ( Layer3 ) port
– 1 adet RS-232 seri port ( device server )
– Dijital I / O
– 100 Mbit/sn’ye kadar çift tarafli VDSL2 destegi
– VDSL2 servisinin bulunmadigi yerde ADSL / ADSL2 / ADSL2+ destegi
– Gelismis routing özellikleri ( OSPF, RIP, VRRP, vb… )
– Firewall özelligi, DMZ özelligi
– IPSec VPN ( 20 adet tünel ), SNMPv3, VLAN, IGMP Snooping destegi
– WeOS ( Westermo Operating System ) destegi
– Westermo’nun diger Wolverine, Redfox, LynxPlus  serisi ürünleri ile karsilikli çalisabilirlik
– Kolay kurulum, kullanim ve yönetim özelligi

WESTERMO MRD-310 / 330 GPRS – 3G  ROUTER;

Westermo Mobil Genisbant için de endüstriyel ürünlere sahiptir. Bunlardan biri de 3G router olarak kullanilabilen MRD-310 / 330 serisi ürünlerdir.

Bu ürünler sayesinde kablodan bagimsiz olarak Mobil / GSM operatörün Baz istasyonu üzerinden Merkezdeki Yönetim Istasyonu ile haberlesme gerçeklestirilir.

Bu ürünler tam olarak mobilite sagladigindan bazi projelerde tercih sebebidirler

3G / HSPA Mobil genisbant teknolojisi sayesinde 7,2 Mbit/sn’ye kadar indirme 2 Mbit/sn’ye kadar gönderme yönünden hiz ( bandgenisligi ) söz konusudur.

3G çekim alaninda bulunulmuyorsa veya 3G sinyal çekimi yeterli degilse Westermo MRD serisi 3G routerlar EDGE, GPRS veya GSM teknolojisini de desteklemektedirler.

MRD Serisi Endüstriyel 3G Router 2 adet Ethernet portuna ve 1 ( MRD-330’da 3 adettir ) adet RS-232 seri arayüzüne sahiptir. Genel uygulamalar IP Kamera güvenlik sistemleri, SCADA / DNP3 Telemetri sistemleri veya makine / ünitelere uzaktan baglantilardir.

Üzerindeki RS-232 seri arayüz PLC veya RS-232 seri arayüzlü cihazlara baglanti için kullanilabilir. Bu arayüz paket ve devre anahtarlama modunu destekledigi gibi, Seri’den IP’ye dönüstürme, Modbus Gateway, DNP3 Level 1 Outstation,  Dial-Up modem emulasyonu da söz konusudur.

Westermo MRD-310 / 330 3G Router endüstriyel uygulamalar için tasarlanmistir;

– Genis çalisma sicaklik araligi ( -20 ºC ila +60 ºC )
– Duvara veya DIN raya montaj
– 10 – 60 VDC çalisma voltaji
– IP40 dis / zorlu ortam kullanilabilirlik standarti
– Yüksek yasam ömrü ( MTBF olarak 10 yildan fazla )
– Endüstriyel EMC seviyelerinde çalismak üzere tasarim
– Tri-Band UMTS/HSDPA/HSUPA: 900/2100 MHz
– Quad-Band GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz
– 2 adet Ethernet  port
– 1 adet RS-232 seri port ( device server ) ( MRD-330’da 3 adet seri arayüz )
– 2’ser adet Dijital I / O ( Yalnizca MRD-330’da )
– Firewall özelligi
– VPN destegi ( IPSec, SSL, PPTP, L2TP encryption )
– Web ve SNM tabanli konfigürasyon

WESTERMO ÜRÜNLERI ILE NOKTADAN NOKTAYA GÜVENLI TÜNEL YÖNETIMI ( VPN ) KULLANILARAK HABERLESME ( WAN ) UYGULAMA ÖRNEKLERI;

Uygulama 1:

 


Uygulama 4’de Falcon ADSL / VDSL Router ile Westermo MRD-330 Endüstriyel 3G Router in arasinda IPSec VPN denilen güvenli bir tünel ile noktadan noktaya baglanti görülmektedir. Bu iki cihazda cografi olarak uzak lokasyonlardadirlar.

Uygulama 5:


Uygulama 5’de Merkezi Yerel Alan Agi bir sirketin Merkezindeki Network’ü ve uzak lokasyondaki cihazlarin verilerinin Merkeze iletilmesi için ise MRD serisi 3G routerlerin VPN örnegini göstermektedir.

Uygulama 2:


Uygulama 6’da Falcon VDSL / ADSL Routerlar ile olusturulan Noktadan Noktaya güvenli VPN tünelleme ile veri haberlesmesi gösterilmistir. Uzak lokasyonda Westermo Yönetilebilir LynxPlus Endüstriyel Ethernet Switch leri ile olusturulmus kompleks bir network altyapisi gösterilmistir

Uygulama 7:


Uygulama 7’de diger bir Falcon ADSL / VDSL Routerlar ile noktadan noktaya veri haberlesme uygulama örnegi gösterilmistir.

Uygulama 8:


Uygulama 8’de ise Cografi olarak uzak lokasyonlardaki ( örnek olarak biri Izmir’de digeri Yurtdisinda ) MDR-310 / 330 3G Routerlar, Merkez ile  Falcon VDSL / ADSL Router üzerinden Nokatan noktaya güvenli VPN tünelleme ile veri haberlesmesi uygulama örnegini göstermektedir.

Endüstriyel Ortamlarda Genis Alan Aglari ( WAN ) / Uzak Erisim Için WESTERMO  Ürünleri Ile Çözümler;

Areskom Ltd, Endüstriyel Data Haberlesmesi / Endüstriyel Ethernet konusunda dünya lideri üreticilerden biri olan Westermo’nun ülkemizde çözüm saglayicisi ve distribütörü olarak faaliyet göstermektedir,

Genis Alan Agi ( WAN : Wide Area Network ) ;

Bilisim veya TCP/IP dünyasinda çok duyulan bu kavram yavas yavas Endüstri ve Otomasyon dünyasina da girmeye basladi. Özellikle Endüstriyel uygulamalarda / otomasyon sistemlerinde dagitik yapilar artmaya basladi. Cografi olarak hem yurtiçinde hem de yurtdisinda olabilen bu dagitik lokasyonlardaki verilerin Merkezi SCADA veya Uygulama Yazilimina aktarilmasi ihtiyaci giderek artmaya basladi.

Veri aktarimi zaman zaman çift yönlü olabildigi gibi, özellikle dagitik lokasyonlarin bazilari sürekli insan kaynaginin ( çalisan personelin ) oldugu yerler olmadigindan IP / CCTV Güvenlik Kamera sistemleri ile gözlemlemek te önemli hale geldi.

Dolayisi ile geçmiste çok düsük hizlarda, özellikle seri arayüz üzerinden baglanti biçimi ile düsük paket boyutlarindaki veriler dagitik lokasyonlardan merkezi noktaya haberlesme sistemleri üzerinden ulastiriliyordu. Fakat günümüzde artik, baglanti hizi ( bandgenisligi ) ihtiyaci gün ve gün artmaktadir. Tabiiki tek kriter yüksek hizda baglanti degildir, ayrica güvenli baglanti, sürekli ve kararli çalisma için yedeklilik vb… baska kriterlerde önemini arttirmaktadir.

Bu kapsamda hem Karasal Genisbant dedigimiz Kablolu Telekom Operatörleri ( Türk Telekom gibi ) tarafindan sunulan servisler hem de Mobil Genisbant dedigimiz Kablosuz / GSM Telekom Operatörleri     ( Turkcell, Avea, Vodafone gibi ) tarafindan sunulan servisler için Westermo’nun Endüstriyel ortamlara uygun ürün ve çözümleri bulunmaktadir.

WESTERMO FALCON VDSL2 / ADSL ROUTER;

Çevresel ve ekonomik sebeplerden dolayi sahadaki sistem ve ünitelere uzak erisim önemi arttikça, 1990 li yillarin basindan itibaren uzak erisim için Endüstriyel Modemlerini pazara sunan Westermo, yüksek hiz ihtiyaci ve Internet gerçegi kapsaminda Falcon Genisbant Routerini pazara sundu.

Dünyadaki ilk VDSL2 Endüstriyel Router : FALCON;

Internet gelistikçe ve kullanimi arttikça, kullanicilarin ihtiyaçlari gitgide daha yüksek hizlarin ( bandgenislikleri ) sunulmasina sebebiyet vermektedir. Aslinda bu konudaki teknolojiler bu ihtiyaca cevap vermek üzere gelistirilmektedirler.

Bu kapsamda Karasal Genisbant tarafindaki en son teknoloji VDSL2;  çift yönlü 100 Mbit/sn’ye kadar ( gönderme ve alma olarak ) bandgenisligi imkani veren bir teknolojidir. VDSL2 servisinin hiz alternatifleri ülkeden ülkeye, servisi veren Telekom operatöründen Telekom operatörüne degismektedir. Ülkemizde TTNET 100 Mbit/sn hizlari sunabilmektedir.

Uygulama 1:


Sekil-2’de genel olarak ADSL ve VDSL teknolojilerinin Çalisma Mesafesi / Hiz – Bandgenisligi karsilastirilmasi gösterilmistir

Genel Olarak DSL Genisbant Teknolojileri;

Genel ismi xDSL ( Digitel Subscriber Line : Sayisal Abone Hatti ) olan Bakir Kablo ile Karasal Genisbant teknolojilerinde x yerine kullanilan teknolojiye bagli olarak A ( Asymmetric : Asimetrik ) veya V ( Very-high speed DSL : Çok Yüksek Hizda Sayisal Abone Hatti ) gelmektedir.

Westermo’nun Falcon VDSL2 / ADSL Routeri müsteri lokasyonuna konuldugundan Müsteri Lokasyon Ekipmani ( CPE : Customer Premises Equipment ) olarak adlandirilir ve Telekom Servis Saglayicinin bakir telefon kablolari ile DSLAM ( Digital Subscriber Line Access Multiplexer ) cihazina baglanir. Ve bu sayede Telekom Operatörünün omurgasi üzerinden ( Ulusal ve/veya Uluslar arasi telekomünikasyon altyapilari ile ) Genis Alan Aginin ( WAN ) merkezi ile haberlesmeyi saglar.

Yukaridaki Uygulama-1 de de görüldügü üzere ADSL ve VDSL teknolojilerinin çalisma mesafeleri farklilik göstermektedir. Bu kapsamda ülkemizde Türk Telekom eskiden yalnizca Bakir Telefon kablolarinin dagitiminda kullanilan Saha Dolaplarini günümüzde ADSL veya VDSL DSLAM lari da içeren saha dolaplari ile yenilemeye baslamistir ( Uygulama-2’de DSLAM içeren bir saha dolabi örnegi görülmektedir ). DSLAM içeren saha dolaplari ilgili Telekom Operatörünün omurgasina Fiber Optik kablo ile baglanmaktadir

Uygulama-2’deki  uygulamanin benzeri, Rüzgar / Günes Enerji Üretim çiftliginde veya bir Organize Sanayi Bölgesi için de projelendirilebilinir. Bu durumda DSLAM içeren saha dolabi daha düsük kapasiteli ve ebatli olacak ve  Sekil-4’deki DSLAM’larin Fiber kablo ile baglandigi Telekom Servis Saglayici noktasi “SCADA veya SISTEM YÖNETIM MERKEZI” olacaktir.

Uygulama 2:

ADSL / VDSL DSLAM içeren yeni nesil Telekom Saha Dolabi örnek olarak gösterilmistir. Bu örnek genel olarak bir Telekom Operatörü içindir.

Uygulama 3:


Uygulama 2’de Endüstriyel Tesis, DSLAM içeren Saha Dolabi ve Telekom Operatörünün Omurgasina baglanti gösterilmistir.

 

Benzer ürün ve yazılar

Arama